Ginkgo

Publicēts: Veselība Izveidots: 2016-06-01
Ginkgo
Ginkgo ir viens unikums ar pagātni (ginkgo biloba, sudraba plūme, vēdekļa lapu koks vai vēdekļkoks) nāk no Dienvidāzijas. Savvaļā tas aug Rietumķīnas kalnos, bet savu sēklu dēļ arī plaši tiek kultivēts Japānā kā tempļu koks.  
Ginkgo ir vasaras koks un rudenī tas savas lapas nomet. Apmēram simts gadu vecs koks var sasniegt augstumu līdz pat 40 metriem. Āzijā ir zināmi koki, kuri sasnieguši pat 1000 gadu vecumu. Koka miza ir brūna, veciem kokiem ļoti bieza ar milzīgām, lielām, dziļām rievām, līdzīga kā korķim. Jaunie koki aug taisni un slaidi. Ginkgo kokus ļoti bieži izmanto apstādījumos, tie ir samērā izturīgi pret nelabvēlīgiem apstākļiem, kā arī kaitēkļiem, zemām temperatūrām, sausumu, slimībām un pat radiāciju.
Kapēc līdz pat mūsdienām ginkgo ir tik liela nozīme kultūrā, mākslā un ārstniecībā? Pamatos iemesls meklējams Kīniešu filozofijā un morfoloģijā attiecībā uz koku un īpaši tā lapām. Tās ir augu valstī vienreizēja paveida divdaļīgas lapas, kuras jau sen tiek saistītas kopā ar simbolu Iņ-Jaņ.
Āzijā kā pārtikas piedeva tiek izmantotas ginkgo sēklas. Lai pielietotu tās pārtikā, tās tiek speciāli sagatavotas un lietotas kā piedeva pie dažādiem ēdieniem, īpaši vārot rīsus jeb gatavojot ēdienus no olām. Sēklas var arī apgrauzdēt un nedaudz apsālīt, tad tās viegli lobās no miziņām un izmantojams to iekšējais dzeltenais kodols. Ar sēklām var našķēties kā, piemēram, ar nelobītiem pistācijas riekstiem. Eiropā ginkgo sēklas ir sastopamas galvenokārt konservētā veidā. Grauzdēti un sasmalcināti kodoli bieži tiek izmantoti aziātu virtuvē kā garšviela. Ginkgo sēklas satur 37,8% ogļhidrātus, 4,3% proteīnus un 1,7% taukvielas. 
Amerikā ginkgo tiek kultivēts speciālās audzētavās, lai iegūtu vērtīgo ginkgo ekstraktu, ko zinātniekiem diemžēl līdz šim nav izdevies iegūt sintēzes ceļā. Ginkgo preperāta pozitīvā iedarbība uz cilvēka organismu acīmredzot ir augstais flavonoidu un terpenoidu saturs ginkgo lapās, šīs daļas parasti atrodamas kompleksā. Amerikā ginkgo biloba ekstraksts tiek pielietots glaukomas ārstēšanā un kā profilakses līdzeklis arterioskrelozes ārstēšanā tiek pētīts medicīnas studijās.
Tautas medicīnā ginkgo lapas kā ārstniecības augu izmantoja jau viduslaikos. Astmas, bronhītu, ādas slimību, tuberkolozes, neirožu ārstēšanā lietojot kā tēju, kā arī lapu apsējus. Mūsdienās ginkgo sēklas un mikstūra no lapām plaši tiek pielietota asinsrites slimību ārstēšanā, uzlabojas asins cirkulācija, mazina asins sabiezēšanu, palīdz galvas traumu gadījumos, un profilaksei, kā arī tai piemīt lieliskas antioksidanta īpašības. 
Chado tēju veikalos piedāvājam iegādāties zaļo tēju ar ginkgo lapām un apelsīnu ziedu lapiņām: 
http://www.chado.lv/zala-teja/ginkgo